Персональний сайт заступника директора з навчально-виховної роботи
та вчителя української мови і літератури
Білоусівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вознесенскої районної ради Миколаївської області
Дрозд Наталії Віталіївни
ЛІТЕРАТУРНО-МУЗИЧНИЙ ВЕЧІР
ТЕМА: Іван Нечуй-Левицький - тонкий знавець народного життя
Тип і різновид: позакласний захід, літературно-музичний вечір для старшокласників
Мета літературної освіти: цілі і завдання: розкрити значення повісті «Кайдашева сім’я» - як підручника народознавства, інсценізація уривків з повісті, прищепити інтерес до творчості І. Н. Нечуя - Левицького і спонукати учнів до поглибленого вивчення його художньої спадщини, виховувати естетичні смаки.
Обладнання: сцена оснащена під сільську хату (використано експонати шкільного музею)
Учасники: учні 10 класу
Запрошені: учні 9, 11 класів
Літературно-мистецькі зв’язки: музичне мистецтво, театральне мистецтво, українознавство, хореографія
Здоров’язберігаючі технології, методи: естетотерапія, ігротерапія.
Використана література та матеріали:
1. Воропай О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. – К.: «Оберіг», 1993.
2. І.І. Шавловський. Вивчення творчості І. С. Нечуя-Левицького в школі. Посібник для вчителів. – К.: «Радянська школа», 1969.
3. А. Хаврусь. Перлина Надросся. Літературно-краєзнавчі розвідки. – Черкаси: «Кур’єр», 2005.
4. С. Хаврусь. З Богуславських криниць. Літературно-краєзнавчі розвідки. – Черкаси: «Кур’єр», 2005.
План:
-
Вступне слово (Оргмомент. Мотивація)
-
Народознавче дослідження- презентація учнями міні-проектів
-
Оздоблення оселі українців;
-
Виготовлення полотна для рушників;
-
Різновиди рушників;
-
Традиційний український одяг;
-
Дівоча скриня.
-
Літературна вікторина.
-
Інсценівка за повістю «Кайдашева сім’я» для старшого шкільного віку.
СЦЕНАРІЙ ВЕЧОРА:
1. Мотивація учасників. Оргмомент
На сцені з’являються дівчата.
Дівчата: Добрий день вашій хаті! Помагай – бо і нашим і вашим!
Ведуча: Доброго здоров’я! Помагай – бо вашим!
Дівчата: А котрі ваші?
Ведучий: А ті, що господарів пошанували та до цієї хати примандрували!
Ведуча: Дорогі гості! А наша світлиця вам подобається? Спробуйте відгадати, яке начиння повинно бути у світлиці?
Ведучий: У хлів іде без шкіри, а виходить з шкірою.
Дівчина: Хліб.
Ведуча: Людей годую, сама голодую, часом гаряча, часом холодна.
Дівчина: Піч.
Ведучий: З давніх-давен народ наш цінував над усе хліб, сіль і честь. Хліб – то багатство, сіль – то гостинність і щирість, а честь - то людська гідність.
Ведуча: У давнину орали землю сохою, зерно висівали вручну, жали хліб серпом або косили косою, молотили ціпом, мололи борошно ручними жорнами. Випікали хліб у домашніх печах. Отже, щоб отримати шматок хліба, люди витрачали багато сил і часу.
Ведучий: Хліб для бідної людини був дорогоцінним скарбом. Люди ставились до хліба, як до святого, й шанували кожну крихту. Колись хліб різали суворою товстою ниткою, щоб не кришився. Якщо залишалися на столі крихти, їх ретельно збирали та кидили в рот. Змести крихту додолу вважалося злочином. Справжню ціну хлібу складають хлібороби, ті, хто до землі найближче, хто живе турботами хлібної ниви, у кого в житті вміщується весь колосовий лан.
Ведуча: Ще з пелюшок привчали дитину любити й шанувати хліб. Паляниця, за добрим українським звичаєм, мала неодмінно лежати на столі. Дуже пильнували, щоб хліб не падав додолу. А як упаде, слід підняти його, поцілувати та з’їсти.
Ведучий:
-
Тож вклонімося всі цій святині, щоб одвічно був у кожній хаті, щоб не черствів. Бо в народі, кажуть: «Коли хліб черствіє, то черствіють наші душі, черствіємо ми».
Діти вклоняються тричі хлібу. Вчитель, приймаючи хліб, продовжує.
Учитель:
І. Нечуй-Левицький — класик української літератури, видатний прозаїк-реаліст другої половини XIX століття. Він створив низку високохудожніх оповідань і повістей, у яких відобразив тяжке життя українського народу дореформеного і пореформеного часу. Одним із таких видатних творів письменника є його соціально-побутова повість «Кайдашева сім'я» - так звана "енциклопедія з українознавства". У ній І. Нечуй-Левицьким майстерно використана багатюща народна творчість, зокрема обряди, прислів'я, приказки, народні анекдоти, відтворені кращі риси простих людей.
Адже, на думку І.Нечуя-Левицького, об'єктом літератури мусить бути передусім народ, селянство у всій його національній та місцевій різнобарвності "од Кавказу й Волги до самого лиману Дунаю, до Карпат і за Карпати".
Прочитавши повiсть, дуже не хочеться залишати її героїв, бо вiд неї вiє такий подих любовi i тепла, що починаєш iз гордiстю вiдчувати свою причетнiсть до великої української родини. Тому сьогодні ми знову поринемо із вами у світ героїв І. С. Нечуя – Левицького. А насамперед дізнаємося про побут українців.
2. Народознавче дослідження (презентація учнями міні-проектів)
(Знайомство з оснащенням сцени)
-
Учень: Оздоблення оселі українців
Переступивши поріг старої селянської хати, можна побачити домашній посуд, який стоїть на полиці: глечики, горщики, миски, дерев'яні ложки. Біля печі - рогачі, чаплія. Лави, столи, скриню застеляли домотканим полотном. У скрині зберігали посаг дочки і святковий одяг. До сволока на стелі вішали жердки для буденного одягу, ряден. Над поликом прикріплювали колиску. У народі був звичай: колиску не викидали доти, доки люди не покидали хату. Робили колиску з клена, ясеня, щоб діти були дужими і співучими. Як тільки в родинах підростали дівчата, бабусі й матері готували їм посаг - вишиті сорочки та рушники, ткали полотно. (Показує на експонати, які називає)
-
Учень: Виготовлення полотна для рушників
Ткати полотно було дуже важко. Спочатку сіяли коноплі. Коли вони достигали, вибирали їх, мочили, сушили, тіпали, терли на терниці; отримане волокно м'яли, микали мички. Готові мички закріплювали на гребінь і пряли на прядці нитки. З цих ниток на спеціальних верстатах ткали полотно. А з полотна шили сорочки, рушники.
-
Учень: Різновиди рушників
Рушники на стіні... Давній наш звичай. Не було, здається, на Україні оселі, котрої не прикрашали б рушники." Хата без рушників - що родина без дітей," - говорить народна мудрість. Рушники не тільки вишивали, а й ткали. Кожна майстриня з любов'ю творила свій візерунок. Є різні рушники: утирач - для рук та обличчя; стирок - для посуду та стола; обрядовий - ним пов'язували коровай на весіллі.
-
Учень: Традиційний український одяг
У жителів села зберігся давній одяг. Жіночий одяг складався з корсетки, облита плисом, рясної спідниці, сорочки з вишитими рукавами і подолками, фартуха. Прикрасою було „ добре" намисто, бурштин, срібні ланцюжки. За теплий одяг служила юбка. Шили хромові чоботи. На голові носили очіпок та чушку, дівчата - віночок. Чоловіки носили вишиті сорочки, полотняні штани, безрукавний одяг - корсетку. Український народний одяг зверху оперізувався поясом. Найкращий одяг берегли для обряду весілля.
-
Учень: Дівоча скриня
Ще на початку нашого століття в українському селі не було жодної, навіть найбіднішої дівчини, яка б не мала хоч одного разка коралів, або як їх ще називали, „доброго намиста".
Дівчата одержували цю прикрасу в спадщину від матерів та бабусь. З давніх - давен вірили, що намисто захищає від зурочення. Цікаво те, що такі улюблені і поширені на Україні корали добували дуже далеко від нашої землі.
Крім червоних шляхетних коралів є ще коралі білі та сині. Ростуть вони в Середземному морі на глибині від 3 до 300 метрів, а обробляють їх в Італії. У давні часи корали потрапляли в Україну через різних купців. Це були дорогі селянські „коштовності". Коралове намисто народ наділяв особливими лікувальними властивостями.
3.
Ведучий Все своє життя Іван Семенович Нечуй-Левицький «кров'ю і нервами» був зв'язаний з простим народом: глибоко знав його життя, проймався його болями та думками, завжди прагнув допомогти скривдженим. Письменник уважно «наглядав» за життям земляків, його спостережливе око вбирало всі барви — від трагічно-чорних до яскраво-комічних.
Ведуча:
І. Нечуй-Левицький — великий майстер художньої прози, тонкий знавець народного життя. Картини селянського побуту він відтворює з такою переконливою виразністю; що «Кайдашеву сім'ю» читаєш, наче гортаєш підручник з українського народознавства. Перш за все, в цьому пересвідчуєшся, коли знайомишся з образами повісті, такими колоритними, типово українськими. Письменник змальовує їх з великою любов'ю і гумором, бо, незважаючи на всі труднощі життя, український народ завжди виявляв оптимізм, сміявся, сипав дотепами, глузував з ворогів.
Ведучий:
Послідовна розповідь про життя Кайдашів допомагає відтворити в уяві селянську садибу: хату, стайню, хлів, повітку, город, садок, леваду. Автор добре знає життя селян, майстерно відображає деталі оселі. Життя українського села повністю пов’язане з хліборобським календарем та церковними святами. Родина Кайдашів живе за цими не одне століття встановленими правилами: працюють у будні, ходять до церкви у неділю та на свята, постяться по середах та п’ятницях, йдуть на прощу до Києва.
Ведуча:
Письменнику дорога історія рідного народу, його самобутність, йому болить втрата волі й національної гідності. Такими настроями спричинене прагнення Нечуя-Левицького якомога повніше відтворити на сторінках своїх повістей народні традиції, звичаї й обряди, сповнені, за його щирим переконанням, потужним духовним потенціалом і невичерпною відновлю вальною силою.
Ведучий:
Із серії комічних подій складається сумна картина буття сім'ї, де син виступає проти матері, й уся родина марно витрачає сили і здоров'я на безглузді суперечки та чвари. Такий стан, на думку письменника, не відповідає справжній суті “народного духу”. Духовна роз'єднаність – ось те лихо, яке кожен день отруює українську родину, яка впродовж віків була оповита високою духовністю і мораллю.
Ведуча:
Яскравий колорит звичаїв, обряди народних замовлянь, передвесільні розглядини, сільські розваги, детальні описи селянського одягу та оселі, насичена прислів'ями і приказками мова повісті – усе це дає підстави вважати цей твір справжньою енциклопедією народознавства.
Літературна вікторина «Хто з героїв повісті «Кайдашева сім’я»…»
1. …був дуже богомільний, ходив до церкви щонеділі не тільки на службу, а навіть на вечірню, говів два рази на рік, горнувся до духовенства, любив молитись і постити?
2. … вважав, що вісь воза зламалась тільки тому, що він поїхав по снопи в неділю?
3. …наглядала за працею невістки, «наче осавула на панщині», а сама не бралась і за холодну воду?
4. …всі гроші, що заробляв у пана та людей на возах, на плугах, на боронах, пропивав у шинку, заливаючи горілкою «давнє панщане горе»?
5. …був чоловік гордий, упертий, не любив нікому кланятись, навіть рідному батькові»?
6. … був дотепним, життєрадісним парубком, а ставши хазяїном, сварився з братом за кожну дрібницю?
7. … була з поетичною душею, з ласкавим серцем?
8. … був широкий у плечах, з батьківськими карими очима. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве. Його насуплене жовтувате лице не розвиднювалося навіть тоді, як губи осміхались?
9. … висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з чорними косами, загоріле рум’яне лице ще виразніше малювалося з чорними тонкими бровами. В лиці, в очах було розлите щось гостре, гаряче, було видно розум із завзяттям і трохи з злістю?
10. … була невеличка на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгобраза, повновида, з тонким носиком?
Привітання і нагородження переможців.
4.
Інсценівка за повістю «Кайдашева сім’я» для старшого шкільного віку
Дійові особи:
Маруся Кайдашиха
Карпо – її син
Мотря – його дружина
Лаврін – син Кайдашихи
Мелашка – його дружина
Омелько Кайдаш
Сусідка
Петрик – син Мелашки і Лавріна
Наталка – донька Мелашки і Лавріна
Вокальний ансамль "Джерельце" cпiває пiсню «Рось" (Слова Олександра Матійка, музика Сергія Хавруся).
1.
(Ліворуч хата Кайдаша, у центрі - криниця, праворуч - груша, під нею лавка.
Виходять дівчата, співають. Карпо і Лаврін біля хати працюють.)
Лаврін: (поглядає на дівчат). Карпе, а кого ти будеш оце сватати? Адже ж оце перед Семеном тебе батько, мабуть, оженить?
Карпо: Посватаю кого трапиться. (Обізвався знехотя).
Лаврін: Сватай, Карпе, Палажку. Кращої од Палажки нема на всі Семигори.
Карпо: То сватай, як тобі треба!
Лаврін: Якби на мене, то я б сватав Палажку. У неї брови, як шнурочки: моргне, ніби вогнем сипне, одна брова варта вола, а другій брові й ціни нема. А що вже гарна, - як намальована!
Карпо: Коли в Палажки очі витрішкуваті, як у жаби, а стан кривий, як у баби.
Лаврін: То сватай Хіврю. Хівря доладна, як писанка.
Карпо: І вже доладна! Ходить так легенько, наче в ступі горох товче, а як говорить, то носом свистить.
Лаврін: То сватай Вівдю. Чим же Вівдя негарна? Говорить тонесенько, мов сопілка грає, а тиха, як ягниця.
Карпо: Тиха, як телиця, а я люблю, щоб дівчина була трохи бриклива, щоб мала серце з перцем.
Лаврін: То бери Химку. Ця як брикне, то й перекинешся.
Карпо: Да в Химки очі, як у сови, а своїм кирпатим носом вона чує, як у небі млинці печуть! А як ходить, то неначе решетом горох точить, такі викрутаси виробляє… (Дівчата розходяться)
(Виходить старий Кайдаш).
Кайдаш: А чого це ви поставали та руки позгортали, та ще верзете бог зна що? Чи можна в таку п'ятницю паскудити язики? Ви знаєте, що хто сьогодні спостить цілий день, то ніколи не потоне в воді і не вмре наглою смертю?
Карпо: В Семигорах нема де і втопитися. Бо в ставках старій жабі по коліна (Сміється).
Кайдаш: Говори, дурню! Нема де втопитися. Ти, Карпе, ніколи не вдержиш язика! (Омелько махнув рукою і пішов до хати. Брати почали знов працювати).
Лаврін: Карпе! Скажи – бо, кого ти будеш сватать?
Карпо: Одчепись од мене! (Розсердився)
(Хлопці почали штовхати один-одного та сміятися. Вибігає батько)
Кайдаш: Господи! Чи в вас Бога нема в серці, що ви робите в таку святу п'ятницю?
Карпо: Тату, ви покинули майструвати, а ми вам нічого не кажемо.
(Омелько розсердився на хлопців)
Кайдаш: Замовчи негіднику, ще будеш батька вчити!
(Хлопці знову почали працювати. Батько пішов до хати).
Лаврін: Коли я буду вибирати собі дівчину, то візьму гарну, як квіточка, червону, як калина в лузі, а тиху, як тихе літо.
Карпо: Мені аби була робоча та проворна, та щоб була трохи куслива!
Лаврін: То бери Мотрю, вона гарна, трохи бриклива і в неї серце з перцем.
(Виходить мати)
Кайдашиха: А йдіть, діточки, полуднувати та й батька кличте! (Брати пішли в хату.)
2
Вечоріє. Мотря йде до криниці. Вона поглядує на хату Кайдаша. Виходить Карпо. Побачивши Мотрю, підходить до неї.
Карпо: Будь здорова, чорноброва!
Мотря: Будь здоров, нечорнобровий! (Сміється).
Карпо: А йди лишень сюди, щось маю тобі казати.
Мотря: Як схочеш, то й сам прийдеш.
Карпо: (підходить ближче) Мотре! Хто це тобі купив таке гарне намисто?
Мотря: Та вже ж не ти!
Карпо: А якби я купив тобі намисто, що б ти сказала?
Мотря: Не знаю, що б я сказала! (Вона соромиться, сідає біля груші на лавці, Карпо сідає біля неї) Відчепись, бо зіпхну!
Карпо: А ну пхни, чи подужаєш?
Мотря: Тікай, бо, їй богу пхну! (Карпо обнімає її, Мотря штовхає його, він падає, вона сміється. Карпо хапає Мотрю і цілує)
Мотря: Чи ти здурів, чи ти збожеволів? Ой лишенько мені! Що ж оце буде, як мати побачить?! (Біжить до криниці та бере відра)
Карпо: А як я свисну за садком, чи вийдеш?
Мотря: Я б обсадила черешнями двір, щоб і твого голосу не було чути!
Карпо: Чому ж так?
Мотря: Хто тебе знає, чи ти пишний, чи гордо несешся? Я не знаю: мене вірно любиш, чи з мене смієшся?
Карпо: Я не гордий, я не пишний й гордо не несуся. Я тебе, Мотре, щиро люблю і з тебе не сміюся.
Мотря: (прихилилась до Карпа) Як зійдуть зорі на небі, я видам матері вечерю та й вискочу на годинку в садок. Чекай.
Карпо: Ой ти, дівчино, з кучерявої рути - м'яти звита. Завтра чекай на старостів.
3
(Затемнення. Лунає музика. Сцена висвітлюється. Виходить Кайдашиха, заспана, зіхає, потягується).
Кайдашиха: Мотре, вставай, моя дитино. Затопи в печі, видій корову, начисть картоплю…
Мотря: Я вже давно встала. Зараз тільки підлогу в хаті підмету.
Кайдашиха: Ні, не треба, помила б ти краще посуд та горшки. (Мотря кинула віник та почала мити горшки)
Кайдашиха: Ой, доню, не шкреби ножем, бо в мене неначе в голові дзвони заграли!
Мотря: А як же його шкребти, щоб не було чути?! (Кинула ніж і почала прясти. Входить Карпо)
Карпо: Чому це у вас досі хата не метена?
Кайдашиха: Бо на твою жінку сьогодні перелоги напали.
Мотря: Не знаю, на кого напали перелоги! (Мотря кинула сорочку)
Кайдашиха: Якого це ти нечистого так ляпаєш? Карпе, чом ти своїй жінці нічого не скажеш? Хіба ти не бачиш, що вона мене не слухає?
Карпо: Чому ти, Мотре, досі не замела в хаті?
Мотря: Не замела, бо гуляю од самої півночі. Ось уже рук і ніг не чую, так натанцювалась!
Кайдашиха: Та чого це ти кричиш, як на батька! Мені вуха не позакладало, чую.
Карпо: Чого це ти, Мотре, кричиш на матір? Мати тебе не наводить на злий розум, а на добрий.
Мотря: (крізь зуби) Мала розум, а в вас, мабуть, оце загубила. (Мотря пішла до хати, за нею пішов Карпо)
4
Кайдашиха сіла на лавку і почала куняти.По дорозі йшла кума.
Кума: Добрий день, кума! (Кайдашиха злякалась)
Кайдашиха: Добрий день!
Кума: (побачивши Мотрю) От, мабуть, давали, надавали за Мотрю всякого добра.
Кайдашиха: Де там, моє серденько! Я думала, що такі багатії наженуть мені повний двір волів та корів. Та де там. Скажу тобі так. Щось моя невістка не одчиняє при мені своєї скрині, мабуть, що порожня.
Кума: Чи робоча твоя невістка?
Кайдашиха: Хліб їсти добре тямить. Я скажу слово, а вона десять. А вже що ледача, то й сказати не можна. Вранці буджу, кричу, а вона вивернеться на ліжку, як кобила.
Мотря: (кричить із дверей) Від кобили чую! Постривай же, свекрухо! Будеш ти в мене циганської халандри скакати, а не я в тебе.
Кайдашиха: Пішли, кумо, та то ще як відкриє пельку, то не замовчить. Працювати не вміє, а сваритись перша.
Мотря: Ви тільки спите та командуєте, а я вам не наймичка!
Кайдашиха: Цить, а то як візьму рогача, то й зуби визбираєш!
Мотря: У рогача два кінці: один по мені, другий – по вас!
Кайдашиха: Карпе, рятуй, чи ти чуєш, що твоя жінка витворяє?!
З хати вибігають Карпо і батько.
Кайдаш: (кричить) Мотре, чого це ти розходилася? Та я тобі не подивлюсь у зуби!
Карпо: Тату, в Мотрі є чоловік! Ви не дуже на неї махайте кулаками!
Кайдаш: А ти чого оступаєшся? Коли хочеш, то я й тобі носа втру!
Карпо: Ба, не втрете! Я вже не маленький. (Наступає на батька)
Кайдаш: Як візьму налигача, то вас обох так обчухраю!
Карпо: Тату, оступіться, прошу вас. Бо я вас…
Кайдаш: Так, синку, так, добре говориш з батьком. Ще й жінку свою навчаєш. Хапається за серце. Кайдашиха допомагає йому дійти до хати. Карпо махнув рукою і пішов за хату. Мотря сама.
Мотря: Була я в батька, було моє личко біленьке й брови чорненькі, а в свекра личко моє змарніло й брови полиняли.
Лунає музика. Виходять дівчата, пританцьовують.
Мотря: Постривай же, свекрухо! Не буду я більше для твоєї панської шкури тонке полотно прясти! (Кричить) Карпо, Карпо! Став хату через сіни! Будемо жити окремо! (Уходить)
Дівчата танцюють «Подоляночку»
5
Виходить Лаврін, грає на сопілці. Молодь зібралася на гуляння. Виходить і Мелашка.
Лаврін: Ой, гарна ж дівчина, як рай, мов червона калина. Добрий вечір, дівчата.
Мелашка: Добрий вечір. (Дівчатам) Який гарний парубок, хоч і білявий, які в нього веселі очі.
Лаврін: Давайте пограємо.
Всі: Давай, давай.
Лаврін: У кота та мишки. Чур, я буду котом!
Мелашка: А я мишка.
Починають грати. Лаврін ловить Мелашку і не відпускає..
Лаврін: Як тебе звуть?
Мелашка: Мелашка. А тебе?
Лаврін: Лаврін. Скажи мені, Мелашко, де ти живеш? Покажи мені хату твого батька.
Мелашка: Наша хата край села, в яру (Тихо).
Лаврін: Мелашка! Як я тебе побачив, то неначе з криниці погожої води напився. (Мелашка засоромилася). Твоя краса, твої чорні брови, неначе моє здоров'я.
Мелашка: Вже дівчата і хлопці розійшлися.
Лаврін: Ти що, підеш вже додому?
Мелашка: Боюсь опізнитися.
Лаврін: То я тебе проведу. Дівчино моя, краща од сонця, не маю сили одірватись від тебе. (Лаврін проводжає Мелашку)
6
Світає. Виходять Кайдаш і Кайдашиха..
Кайдаш: Десь Лаврін блукав цілу ніч. Ходить коло роботи, мов п'яний, і весь час спить.
Кайдашиха: На вулиці гуляв. Занапастить себе парубок. Треба його оженити. Виходить Лаврін.
Кайдаш: І де ти бродив, де ти волочився цілу ніч?
Кайдашиха: Чого ти, сину, став такий смутний? Чи в тебе що болить, чи ти щось на думці маєш? (Лаврін махнув рукою). Оце ми говорили з батьком за тебе і вирішили тебе оженити.
Кайдаш: Посилай, сину, старостів до Катрі Головкіної.
Кайдашиха: Катря - тиха дівчина, гарна, мов калина процвітає.
Лаврін: Правда, що процвітає, як макуха під лавкою. Нема мені в Семигорах пари.
Кайдаш: А до кого ж ти ходиш на вулицю?
Лаврін: Та ходжу я аж у Бієвці. Там набачив я дівчину гарну-гарнісеньку. Брови чорні, очі карі – любо подивитися; личко, як калина, а як гляне, засміється, - в мене серце в'яне.
Кайдаш: Чия ж вона дочка?
Лаврін: Балашова. Її звуть Мелашкою.
Кайдашиха: Чи ти знаєш, що за люди ті Балаші? Чи ти знаєш Мелащині норова? Стережися, сину, щоб не взяв такої, як Карпо.
Лаврін: Як з нею не оженюся, то в Росі втоплюся! (Убігає).
Кайдаш: Як про мене посилай старостів до Балабашівни.
7
Мелашка місить щось у діжки. Виходить Кайдашиха, вона сміється..
Кайдашиха: Лавріне, підстав своїй жінці під ноги стільчика, бач, не дістане руками й до половини діжі. (Лаврін підставляє під ноги Мелашки маленький стілець).
Кайдашиха: Лавріне! Втри жінці піт із лоба, а то ще в діжку покапає.
Лаврін обтер рукавом Мелашці лоба.
Кайдашиха: Лавріне, утри носа своїй жінці. Он, бач, дядьки з носа виглядають. (Мелашка заплакала)
Лаврін: (підійшов до неї) Зобижає тебе, моє серце, мати?
Мелашка: Дарма, що мати лає, аби ти мене тішив своїми очима.
8
Ранок. Виходить Мелашка. Вона замітає. Виходить Мотря, несе казан.
Мотря: Тю, знову сміття біля порога. Доки я буду терпіти од тієї іродової Мелашки?!
Схопила деркача і почала розгрібати сміття.
Мелашка: Хто це порозкидав сміття?
Мотря: Це я розкидала: не мети свого сміття під мій поріг, бо я тебе ним колись нагодую.
Мелашка: А зась, не діждеш ти мене сміттям годувати. Нагодуй краще свого чоловіка. (Мелашка почала знов замітати)
Мотря: Не мети до порога, бо мені треба через поріг ходити.
Мелашка: Авжеж, велика пані.
Мотря: Кажу, не мети до порога, бо візьму тебе за шию, як кішку, то натовчу в сміття, щоб удруге так не робила.
Мелашка: Як ти смієш мені таке говорити? Хіба ти моя свекруха? Ти думаєш, що я тобі мовчатиму?! Нащо ти мене вчиш, як малу дитину? Ось тобі, ось тобі! (Розмітає сміття біля порогу)
Мотря: То це ти так?!(Мотря кидається бити Мелашку)
Мелашка: Гвалт! Гвалт! Чого це ти до мене чіпляєшся, сатано?!
З хати вибігають Кайдашиха, Карпо і Лаврін. Почалася бійка. Карпо починає рознімати.
Карпо: Чи ви показилися? Чи знавіснили?
Кайдашиха: Ой боже мій! Це не Мотря, а бендерська чума! Вона мене, сину, з світу зжене! Покарав мене Господь, та вже й не знаю за що!
Мотря: Мабуть, за вашу доброту.
Лаврін: Мабуть, ви всі здуріли. Припиніть!
Кайдашиха вхопила кухоль і вдарила ним об землю.
Мотря: Ось хто з глузду з'їхав! Старе, як мале!
Мелашка: Ах ти злодійка! Ще раз будеш бити нашу матір, я тебе…
Мотря: Ай-ай-ай. Нашла матір, вона змія люта. Буду я чортова дочка, коли не розіб'ю тобі і твоїй матері рогачем голови!
Кайдашиха: Карпе, чи ти чуєш, що твоя Мотрунька говорить?
Мелашка: Ах ти, мокитра, ти покрала в нас яйця!
Мотря: Брешеш, не докажеш. Я мокитра?
Кайдашиха: Мокитра, мокитра!
Мотря: Ось тобі, на! (Ткнула дулю Кайдашисі в око).
Кайдашиха: Рятуйте мене, вона мене вже вбила!!! Ой лишенько, вже вбила –а -а! Мелашка веде Кайдашиху до хати.
Мотря: (сміється) Карпе, піди до матері та скажи їй, щоб вона другий раз до мене не лізла. Карпе, чи ти чуєш, чи тобі позакладало? Піди та вилай свою матір!
Карпо: Іди та й лайся, про мене, хоч до самого вечора.
Мотря: Диви який! Так піди та посип перцем своїй матері у роті!
Карпо: Та й бриклива ж ти Мотре, хоч я тебе колись любив за той перець. Вже дуже наперчила.
Карпо уходить. Мотря сіла біля хати і почала прясти.
9
Вибігають діти Мелашки.
Діти: Нікого нема. Давайте скоріш груші назбираємо. (Діти починають збирати груші)
Мотря: (кричить) А чого це ви рвете наші груші?!
Діти: Еге! Це не ваші груші. Бабуся казали, що це груша батькова, а не дядькова.
Мотря: Ось я вам дам груш! Зараз повикидайте мені груші з пазух, бо я нарву кропиви та позадираю вам спіднички, та дам таких груш, що ви не потрапите кудою втікати! (Мотря почала ганяти дітей, діти підняли гвалт. Вибігає Мелашка)
Мелашка: А навіщо оце ти, Мотря, бісова душа, б'єш моїх дітей?
Мотря: З те, щоб не крали моїх груш.
Мелашка: А хіба ж це твої груші, це наша груша, хіба ж ти не знаєш, чи що?
Мотря: Ще що вигадай. На нашому городі виросла твоя груша.
З хати вийшов Лаврін.
Лаврін: Не бреши, Мотре. Це груша наша. Про це знає все село.
Вискочила Кайдашиха.
Кайдашиха: Ідіть, дітки, та рвіть груші сміливо!
Мотря: Нехай тільки влізуть у мій город, то я їм ломакою ноги поперебиваю!
Лаврін: Коли вже на те пішло, то я маю право на половину груші!
Карпо: Ба! Не дам і половини, бо груша росте на моїй землі.
Мотря: За що вам давати половину? Ще вони захочуть, щоб ми давали їм половину картоплі та буряків.
Карпо: Нехай Лаврін бере грушу та пересадить у свій город.
Лаврін: Це все твоя жінка тебе навчає. Хіба ж можна грушу пересадити? Зараз візьму сокиру та й зрубаю цю грушу.
Хапає сокиру і йде до груші. Почалася бійка. Мотря лупцює Лаврінових дітей, Мелашка штовхає Мотрю, Кайдашиха вириває сокиру у Лавріна, Карпо рознімає всіх.
Всі застигли на місці.
Автор: Діло з грушею скінчилось несподівано. Груша всохла, і дві сім'ї помирилися.
Завіса
Вокальний ансамбль "Джерельце" cпiває пiсню "Славний наш Нечую" (Слова і музика Сергія Хавруся)