Персональний сайт заступника директора з навчально-виховної роботи
та вчителя української мови і літератури
Білоусівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вознесенскої районної ради Миколаївської області
Дрозд Наталії Віталіївни
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
5 КЛАС
Учитель: Н.В. Дрозд
Тема: Повторення і узагальнення вивченого
Уявна подорож сторінками підручника
Мета: систематизувати і узагальнити вивчений учнями за навчальний рік матеріал, який стосується життя і творчості письменників, їх програмових творів, понять з теорії літератури, в ігровій формі повторити та закріпити набуті знання з предмету ; розвивати концентрацію уваги, логічне мислення, пам'ять, спостережливість, творчу уяву, вміння акумулювати власні знання під час опрацювання завдань; виховувати почуття пошани до рідної літератури, її митців; любові до книг, народу, його культури.
Тип уроку: урок-подорож; урок узагальнення та систематизації знань.
Форма організації навчальної діяльності: робота в парах.
Здоров’язбережувальні технології: ігротерапія, мовленнєва гімнастика, навчання у русі, музикотерапія, масаж.
Обладнання: підручник, маршрутний лист, плакат із зображенням літературної вершини, дидактичний матеріал, посвідчення, «чарівна» паличка, музичне оформлення.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ВИЗНАЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ УЧНІВ ДО УРОКУ
Учитель: Дорогі п’ятикласники! Сьогодні ви присутні на останньому уроці української літератури, ви вже знаєте свої оцінки за рік, тому нехай наш урок буде святом, яке запам’ятається надовго. А яке ж свято без пісні?
Мовленнєва гімнастика
Пісня «Розкажу про Україну»
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Мотивація
Україна…Кожен українець з гордістю промовляє ці слова, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українців,нашої славної і водночас трагічної історії. А звідки ми дізнаємось про минулі часи?
Учень. Про минуле нашої країни ми з знаємо з історії, підручників та з творів українських письменників, які намагалися збагнути долю нашого багатостраждального народу.
Підручник «Українська література, 5 клас» знайомить з безцінним надбанням літературної спадщини українців, цікавої для дітей, котрі навчаються в 5 класі. Цікавими були наші подорожі в казковий світ народного фольклору: казки, прислів'я та приказки, оповідання і вірші, а також ви познайомилися з малими жанрами літератури.
Любите ви мандрувати? (Так!)
Якщо «так»,
то починати можемо у цей же час.
Бо маршрути неймовірні
вже давно чекають вас!
2. Вправа «Асоціативний кущ» (на дошці)
Коли ви чуєте слово «подорож», що ви уявляєте?
(пригоди, дорога, дружня компанія, нові враження, випробування, перешкоди)
3. Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі?
(отримати нові враження, фантазувати, зустрітися із старими знайомими)
Учитель У захоплюючу мандрівку шляхами історії вирушимо ми з вами на сьогоднішньому уроці,спробуємо перевірити ваше розуміння прочитаних творів. Ми вирушаємо в незвичайну подорож сторінками підручника української літератури у минуле і спробуємо визначити, хто з вас краще орієнтується у змісті прочитаних художніх творів. Таким чином, на сьогоднішньому уроці в ігровій формі повторюємо та закріплюємо набуті знання з предмету, виховуємо культуру спілкування, уміння поводитись в нестандартних ситуаціях, розвиваємо пізнавальний інтерес, творчу активність, допитливість, логічне мислення, вчимось долати перешкоди, Формуємо та розвиваємо інтелектуальні та творчі здібності , комунікативну діяльність, колективний пошук, самоконтроль.
Отже, якщо ви натури творчі
і до видумок охочі,
То азарт й кмітливість
тут дуже стануть у нагоді.
Ну а втім, вже, мабуть,
годі в ступі воду все товкти -
Вже пора й розповісти:
Я до підручника в гості кличу.
Що, ви скажете, не личить
Вам, таким дорослим людям,
уявну подорож пропонувати?
- От і ні! В усі віки
книжка мудрості навчала,
Багатьом допомагала
стать добрішим й розумнішим.
Тож сьогодні вас потішу
я пригодами героїв
тих, що вам уже відомі
З надзвичайно давніх днів…
Та спочатку кілька слів я скажу про план уроку.
Обійдеться без мороки: швидше вирушаймо в путь,
А з казкових лабіринтів виберемось як-небудь!
Наш маршрут (на дошці):
1.Старт з чарівною паличкою.
2. Шляхами народної мудрості.
3.Україна в старовину.
4.В гостях у літературних творів.
5.Поетична зупинка.
6. Зупинка – цікавинка.
Вирушати в подорож найкраще дружньою компанією.
Клас промовляє девіз, речівку
Щоб ваша подорож була успішною, не зайвим буде нагадати правила поведінки:
-
Ми дружно співпрацюємо в парах.
-
Ми не сміємося над чужими помилками.
-
Ми маємо право на помилку, бо вчимося.
-
Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.
-
Ми навчаємося в русі!
-
Під час подорожі дбаємо про своє здоров’я, щоб здобути більше знань!
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
1.Старт з чарівною паличкою
Наша подорож, діти, здійсниться тільки тоді, коли силою своїх знань ми змусимо запрацювати чарівну паличку.
Завдання: відгадайте ребус, у якому я зашифрувала прислів’я. (Ребус «Наша сила – сім’я єдина»)
Учитель. Ви успішно виконали завдання і наша паличка почала працювати! Тож ми вирушаємо в уявну подорож сторінками підручника!
Заплющуємо очі і рахуємо 1,2,3… ( Пісня Мар’яни Щербак «Подорож» (уривок)
2.Шляхами народної мудрості. (Зміна партами)
Завдання: Розв’язати тестові завдання « В гостях у казки» (маршрутний лист)
-
Автором казки «Близнята» є :
а) народ; к) Іван Липа; л) Іван Франко.
2. Герой якої казки потрапляє у діжу із синьою фарбою?
в) Лоскотон; б) Маруся; а) Лис Микита.
3. До народної казки не належить твір:
н) «Про жар-птицю та вовка»; б) «Мудра дівчина»; з) «Хуха-Моховинка».
4. За жанровою спрямованістю народна казка «Про правду і кривду»:
а) реалістична; к) соціально-побутова; р) про тварин.
5. Боротьбу за справедливість, перевагу життя над смертю символізує образ:
д) Марусі («Мудра дівчина»); а) Іванка («Красний Іванко і закляте місто»);
в) Оверка (« І. Королів-Старий «Потерчата»).
КЛЮЧ ДО ТЕСТІВ: КАЗКА
Учитель:
-
Як називається короткий твір, в основі якого лежить дотепне метафоричне запитання, що передбачає відповідь на нього?
Завдання. (Дидактичний матеріал на партах). З’єднайте загадки з правильними відповідями.
Перевірка-контроль:
Зуби має, а їсти не просить - Борона
Живе у лісі, хижий, дикий, душить кури та індики - Лисиця
Ходить полем з краю в край, ріже чорний коровай – Трактор
Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків – Грім
Зимою гріє, Весною тліє, Влітку помирає, Восени оживає - Сніг
3. Україна в старовину. Зміна партами(Мелодія «Подорожня»)
Учитель:
Легко стелиться дорога, але знову перешкода
вас чекаєчерез мить,
Бо вже прямо перед нами камінь на шляху лежить.
Зупиніться на хвилинку – вибір непростий зробить
Нам прийдеться в цей же час.
І нове випробування знов чекає вже на вас.
Розминка (усно) Вправа «Продовжи речення»
-
Автор твору «Ярослав Мудрий»…
-
Автор твору «Михайло-семиліток»…
-
Героя твору Оксани Сенатович «Великий Віз», який здійснював подорожі уві сні, звали…
-
Художній прийом , який використав Олександр Олесь у творі «Княгиня Ольга», висловлюючись «Сонце встало. Вітер спить» - це…
Наша чарівна паличка невтомно працює і перенесла нас на Запорозьку Січ. А для того, щоб ми вчасно повернулись додому, бо до кінця уроку зовсім небагато часу лишилось,жителі Січі пропонують вам піти з ними в атаку, але тільки «Мозкову»!
Завдання «Мозкова атака з козаками».
-Ким був Карпо Летючий? (Лоцманом)
-Якою річкою плавав хлопець? (Дніпром)
-Як називався корабель купця,що найняв хлопця? ( Байдак)
-Хто порекомендував купцям Карпа? (Отаман)
-Як звали отамана? (Іван Музика)
-Чиї це назви: Козацький,Звонецький, Лоцманський, Ненаситець? (Пороги)
-Що завадило Карпові на порогах? (Вітер)
-Перше,що побачив Карпо після трагедії? (Сад)
-Які рослини переважали в пишному саду? (Квіти)
-Хто зачарував цю Січ? (Характерники)
-Де знаходиться це дивне місце? (На дні Дніпра)
-Що тримав гетьман у руках? (Булаву)
-Про що розпитували запорожці у хлопця? (Про Україну)
4. В гостях у літературних творів. Зміна партами (Мелодія «Подорожня»)
Масаж ручними колесними масажерами під пісню «Крутились колеса»
Маршрутний лист. (Дидактичний матеріал на партах). Завдання: відгадати твір за наведеною цитатою.
1 пара «Це був великий звір з широкими грудьми, які легко здималися од дихання. Його роги нагадували осінній низькорослий кущ, з якого обнесено листя.» (Євген Гуцало «Лось»)
2 пара «Олесь любить зиму. Йому подобається робити перші протопти в заметах, знімати снігові очіпки з кілків і – вони стають тоді голі та сором’язливі, як стрижені допризовники.» (Григорій Тютюнник «Дивак»)
3 пара «Багаті пани купували ті зелені деревця, щоб становити їх у хаті та вбирати на втіху дітям. Чи то ж не втіха справді? Тут зима біла, все снігом укрите, а тут тобі зелене деревце стоїть у хаті, убрате та освічене – зеленіє!» (Олена Пчілка «Сосонка»)
4 пара «З початком маю стелить гніздечко з сухого листя і моху, виложивши всередині м’яким пір’ям. Звичайно закладає його в густих корчах близько землі, в місцях, найменш доступних оку людини.» (Костянтина Малицька «Соловей»)
5 пара «Він лежав на боці, відкинувши ноги, і тепер здавався ще більший. Просто не вірилося, що такого великого звіра можна завалити пострілом, як перед цим не вірилося, що він може потонути.» (Євген Гуцало «Лось»)
5.Поетична зупинка . Зміна партами .(Мелодія «Подорожня»)
Декламування віршів, вивчених напам’ять. Завдання: скористуйтеся експонатами класної світлиці.
Т. Шевченко «Садок вишневий коло хати»
Т. Шевченко «За сонцем хмаронька пливе»
К. Малицька «Чом, чом, чом»
П. Тичина «Гаї шумлять»
Антонич Б.-І. «На зустріч»
6.Зупинка-цікавинка. Завдання : відгадайте кросворд. . Зміна партами (Мелодія «Подорожня»)
Ось пройшли ви всі дороги, всі здолали перешкоди,
Розгадали всі загадки, що зустріли на путі…
І настав час для розв’язки в цій захоплюючій грі.
Молодці! Скінчилася наша мандрівка сторінками підручника.
-Чи сподобалось вам мандрувати?
-А що допомагало вам?
Правильно, знання! Ми повертаємось до класу стежками народної мудрості! Які прислів’я про розум, знання, навчання ви знаєте?
Знання робить життя красним.
Пташка красна своїм пір ям, а людина своїм знанням.
Хто знання має, той і мур зламає.
Ми бідні не тим, що нічого не маємо, а тим, що нічого не знаємо.
Не лінися рано вставати та змолоду більше знати.
Хто хоче багацько знати, тому треба мало спати.
Дознавайся світа, поки служать літа.
Знає, на чім світ стоїть.
Люди стали знати, як стало хліба не ставати.
Незнайко на печі лежить, а знайко по дорозі біжить.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати список і зміст літератури для читання влітку.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
Предмет «Українська література» був для вас новим у 5 класі.
Протягом року ви долали шлях до літературної вершини ( мапа із зображенням літературної вершини, яка має 7 схилів (класів), а на кожному схилі – 4 сходинки (рівні)).
Протягом року ви отримували оцінки. Нещодавно ви дізналися свої бали за рік. Давайте підрахуємо їх і визначимо за шкалою яке посвідчення читача ви заробили.
Пісня Руслани «Остання подорож»
Учні визначають на вершині свої досягнення (рівні).
Вручення посвідчень читача
Учитель:
«Знаймо добре, що ми в себе вдома, серед своєї рідної сім’ї, у своїй рідній хаті, що нам ніхто її не дасть, ніхто не відійме, ніхто ж і не обігріє та й не освітить її так, як ми самі.», - сказав письменник Пантелеймон Куліш.
Цікава і мудра думка. Знаю, що найдорожчі для вас ті, які придумали ви самі, бо там - частина вашої душі. А яка вона у вас? Подумайте про це наодинці. Попереду дивовижна пора – канікули! У вас буде досить часу для відпочинку, для багатьох корисних справ, для творчості. Тепер ви напевне знаєте, що означає творити. І що не обов’язково для цього бути письменниками. До речі,
- Як ви думаєте. Чи щасливі люди – письменники?
- Чи хотіли б ви бути поетами у житті?
Ви зараз перегорнете останні сторінки підручників.
- Що ви відчуваєте: радість, спокій, полегшення?
Якщо у ваших душах присутня хоча б крихта жалю,- тоді до зустрічі у шостому класі!