top of page
Урок української літератури у 8 класі
Учитель: Н.В. Дрозд 

Тема: Трагікомедія Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Проблема влади грошей -  наскрізна і «вічна» у світовому мистецтві

Мета:  допомогти учням глибше усвідомити особливості драматичного твору,     його ідейно-художній зміст, проблеми; навчати учнів добирати аргументи, розкриваючи проблему влади грошей, дискутувати щодо даної проблеми; розвивати навички розуміння актуальності проблем трагікомедії для сучасного життя, навички виразного читання   драматичного твору, його переказу, висловлення своїх суджень щодо порушених у п’єсі проблем; виховувати усвідомлення того, що бездуховність — прояв зла у житті людини,  виховувати естетичний смак, любов до мистецтва, гуманізм, чесність, порядність, прагнення до духовно багатого життя, поміркованість щодо матеріальних потреб, повагу до батьків та їхніх статків, благодійність.

Здоровязбережні технології, методи, прийоми: йодотерапія, аромотерапія, ігротерапія, музикотерапія, психологічна вправа «Поле цінностей», вправа «Розмова очима».

Міжпредметні зв'язки: зарубіжна література, валеологія, психологія, економіка, українська мова, українознавство.

Міжмистецькі зв’язки: театр, фотографія

Теорія літератури: трагікомедія, образи, конфлікт.

Тип уроку: урок вивчення й аналізу художнього твору (з елементами використання ігрових моментів, здоров’язбережних та комп’ютерних технологій)

Обладнання: підручник, портрет письменника, Конституція України,  ілюстрації до твору (фото з вистави «Лохотрон по – українськи або сто тисяч доларів», дидактичний матеріал, відеофрагменти з фільму (спектаклю) «Сто тисяч», музичні заставки, стікери, фальшиві гроші, мішечки з сіллю, ароматизована свічка.

Методи, прийоми і форми роботи: асоціювання, „Незакінчене речення”, робота з підручником, самостійна робота бесіда, робота в парах, метод передбачення, мозкова атака, бесіда – дискусія, ігри – перевтілення, «Займи позицію», «Поле цінностей».

 

Використана література:

1. Каратай Н.В. Смисл життя в розумінні Герасима Калитки. Все для вчителя. – №3. – 2000р. – С.16-18.

2. Падалка Н.І. Вивчення творчості І.Карпенка-Карого в школі. К.: Рад.школа, 1970. –151с.

3. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Харків: Вид. група «Основа», 2009. –88 с.

4. Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ О.В. Слоньовська. – К.: Освіта, 2008.

5. Степанишин Б.І. Українська словесність від  прадавніх часів до середини ХІХстоліття. – Тернопіль: Підручники і посібники, 1999.

 6. І.К.Карий. Вибрані твори. К., 1989., ст.5-18., ст.69-117.

 7. Л.М.Кудіна, Т.М.Шабельник. Українська література 8 клас.Плани-конспекти Х., 2003.

8.  Журнал "Українська мова й література в середніх школах,гімназіях,ліцеях." №2003.

9. Журнал "Все для вчителя". №3 2003; ст.17-18.

10. Словник іншомовних термінів. К., 1977.

 

На дошці: дата, тема, портрет, епіграф, мистецькі паралелі (фото з вистави)

Епіграф:

                                                         Гроші або керують своїм власником, або служать йому.

Горацій

Психологічний настрой учнів перед уроком                                                                                                                             

 

І. ОРГМОМЕНТ

Вступне слово вчителя

   Доброго дня! Сьогодні ми з вами продовжуємо працювати над творчістю І. Карпенка–Карого , а саме над його п’єсою “Сто тисяч”.

 «Комедію нам дайте, комедію, що бичує страшною сатирою всіх і сміхом через сльози сміється над пороками, і заставля людей, мимо їх волі, соромитися своїх лихих чинків» (І.Карпенко-Карий). Див. на портрет

Іван Карпович засудив найгострішою зброєю - сміхом - спосіб життя, де нехтуються людські духовні цінності - гуманізм, любов, почуття родинності, дружба, товаришування. Недаремно Тобілевич обрав сміх як зброю.

Хто з вас був у театрі? Скільки і які театри є в Миколаєві?

Асоціювання
Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово „театр”? (Сцена, актори, аплодисменти, музика, слава, афіша).

Вчитель. Сьогодні я запрошую вас до Київського театру ім. І. Франка. Відомо, що театр починається з вішалки, тому залиште там усе, що заважатиме вам насолоджуватися прекрасним: поганий настрій, проблеми з приятелями, незакінчені справи.

(Звучить музична заставка перед початком вистави у театрі)
Актуалізація суб’єктного досвіду
Продовжіть речення: „Якби мені запропонували вибрати квиток у театр або на концерт (футбольний матч), я  обрав би..., тому що...”
Отже, ми надаємо перевагу тому, що любимо, а любимо те, що добре знаємо. А чи знаємо ми героїв комедії «Сто тисяч»?

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ ТВОРЧОГО ЗАСТОСУВАННЯ

Літературна вікторина

З’ясувати кому належать слова, назвати тільки прізвище або ім’я героя.

  • “Ох, земелько, свято земелько - приобрітав би тебе без ліку

  • “Чув я, що Жолудь нечисті гроші має, від самого, не при хаті згадуючи, сатани. Тільки ж де вони з ним познайомились і як? От що цікаво!”

  • ... у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ, другой такой нема; ми продайом тисячу за п’ятдесят рублей”(Невідомому).

  • “Неділя, свята , а ти ні світ, ні зоря вже й жереш! Не пропадеш, як до обіда попостиш хоч раз у тиждень

  • “Бий, бодай тобі руки посохли! У ззамолоду з синяків не виходила, бий і на старість! Харциз – коняку жаліє, а жінку бить збирається

  • “Не журіться, я зумію заховать, аби було що

  • “Буде здоров’я, будуть і гроші, а я навіки від них одрікаюсь, ніколи в світі не буду хотіти більше, ніж Бог дає

  • “Обікрали... ограбили..Пропала земля Смоквинова! Нащо ви меня зняли з Верьовки? Краще смерть, ніж така потеря

  • “Сором людям в очі дивиться! Та ми ж пішки поспіємо на шапкобрання. Так буде, як у ту неділю: люде з церкви, а ми в церкву .

  • “Одразу ж не можна! Ви візьміть прімєр з свині: от вона ходить на подвір’ї – худа, обдряпана, а закинули ви її в саж, стали харчі кращі давать, то вона помалу й отягнеться, а там і сало наростає – так і ви... Опит – велікоє діло! “().

За правильні відповіді учні отримують фальшиві гроші, які містяться у мішку (калитці).

У фойє театру на нас чекає проблемне питання:  Чи у грошах щастя?

Метод «Займи позицію»      (Добре, не визначився, погано)

— Як ви вважаєте, мати багато грошей — це добре чи погано? Доведіть свою думку.

 

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

     Слово вчителя

      Проблема влади грошей, багатства - наскрізна і вічна у світовому мистецтві, бо й у житті, чого гріха таїти, вона існує повсякчас. Напевне, мало знайдеться тих, кому б не хотілося мати достатньо грошей, щоб задовольнити свої потреби й мати дещо на розваги. Однак, коли накопичення грошей, багатства стає самоціллю чи марнославством – це небезпечно. І в першу чергу для самої людини, адже жадоба, скнарість, заздрість руйнують душу, підточують її духовне і навіть фізичне здоров’я.

            Сьогодні ми й дізнаємося, до чого ж довела жадоба наживи головного героя трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч».

Запис у зошитах з дошки теми

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЯЛЬНОСТІ

Вчитель: Коли Іван Карпенко-Карий писав комедію «Сто тисяч», він ставив за мету піддати сатирі ті негативні явища, які побутували у 80—90 роках XIX століття. Сільські багатії всіляко намагалися примножити свої багатства. Часто гонитва за грошима ставала самоціллю, гроші витісняли з життя людини такі поняття, як честь і мораль. І тоді з'являлися такі постаті, як Герасим Никодимович Калитка — головний герой комедії «Сто тисяч». Калитка — заможний селянин, який вже має двісті десятин землі, проте всі свої сили покладає на те, щоб збільшити свої володіння. Він мріє: «їдеш день — чия земля? Калитчина! їдеш два — чия земля? Калитчина! їдеш три — чия земля? Калитчина! Диханіє спирає».

 Інструктаж   Пошуково – дослідницька робота в парах

(Робота виконується протягом етапу)

Калитка

Запрошую до перегляду 1 уривку спектаклю

Відеофрагмент спектаклю  - 1 (Про Калитку і його ставлення зо землі)

 

Вчитель. Друзі! Хто ж є центральним образом комедії?

 - Калитка - це "преобрітатель" земельки, нагромаджувач грошей, деспот, який заради збагачення стає на шлях шахрайства.

Вчитель. Та чи єсть же на світі такий чоловік, щоб не хотів  землі купити? Ох, земелько, свята земелько, - божа ти дочечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки. Приобрітав би тебе без ліку!

Друзі, хіба перед нами не людина, яка дуже любить землю?

 - Ні, любов Герасима до землі власницька. Одне слово "загрібати" багато про що говорить. Калитка ж радіє не від праці на землі, а від того, що земля - засіб наживи - гроші, гроші, гроші. Герасим уже має двісті десятин, але хоче бути значно багатшим.

Вчитель. Діти, давайте запишемо перший висновок: нагромадження землі - смисл життя Калитки. Земля - засіб для наживи, життєве кредо.

Вчитель. Скажіть, будь ласка, а мета, життєве кредо Герасима відбились на його людському єстві?

 

Робота з таблицями «Особливості драматичного твору»

Вчитель. В силу жанрової специфіки комедія "Сто тисяч" не має авторських

відступів, пейзажних чи портретних описів, докладних розповідей про зображувані події. А ми зуміли досить виразно уявити собі харктер Калитки. Що ж допомогло нам це зробити?

 -    Ми зуміли досить виразно уявити собі Калитку, завдяки діалогам, в яких він брав участь, монологам, де він сам собі дає характеристику. А також допомогли вчинки героя.

Вчитель. А ще я звертаю увагу на мову персонажа. Яка вона? Наведіть приклади.

      

Вчитель. Що ж, друзі, ми намагалися розібратися в людських якостях Калитки, та чи не дуже ми суворо підійшли до нього? Хотіла людина грошей. А хіба ми з вами можемо без них? Хіба не нависла й над нами влада "пані гривні"? Хотілось би почути ваші думки.

Диспут. (Учні дискутують).

Вчитель. Отже, діти, запишемо третій висновок. Г.Калитка, загрібаючи сотнями десятин земельку, перетворився на скнару-хижака.

Додаткова інформація

Вчитель

            Земля – це справжній скарб, значення якої неможливо оцінити. Адже це наша годувальниця, наша берегиня. А як про землю говориться в Конституції України та в Законі про землю?

Повідомлення учня

Уривок з Конституції України

            Ст. 14 Основного Закону визначає землю як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави. Згідно ст.. 73 Земельного Кодексу, визначається поняття земельної ділянки як об’єкта права власності. За Законом земельна ділянка як об’єкт права власності – це частина земної поверхні з усталеними межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, дарування, приватизації, прийняття спадщини, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Вчитель

            Як бачимо, Герасим Калитка за сучасним українським законодавство є порушником Конституції України, а отже повинен нести відповідальність. Але найстрашніше те, що він порушує усі норми моралі, намагаючись нечесним шляхом нажитися.

 

Метод «Закінчи речення».

1.Герасим Калитка все життя прагнув…

2.Сенсом життя багатія було…

3.Прізвище Калитка означає..

4.Найбагатшою людиною в окрузі був…

 

Відеофрагмент спектаклю  - 2 (Про зустріч з Невідомим)

 

Гра – перевтілення.  Робота з економічними словниками

Вчитель. Спробуйте стати економістами і дайте відповідь на запитання « Яку фінансову махінацію вирішив провернути Герасим?». Вам допоможе словник фінансових термінів.

Економісти. Це фінансове шахрайство. Купує за 5000 справжніх грошей 100000 фальшивих. І тут Калитка себе проявив: дає шахраєві не 5, а 3000.

 

Вчитель. Кого взяв у помічники для придбання грошей Герасим Калитка? Чому той    погодився на махінацію?

 

Відеофрагмент спектаклю  - 3 (Савка погоджується взяти участь у махінації)

 

Виразне читання

— У яві V третьої дії, у якій розповідається про те як Савка розмінював «гроші», автор вводить такий діалог між Калиткою та Савкою:

 

Герасим. Не мучте, куме! Кажіть ...

 

Савка. Годяться, куме. (Випускає шию Герасимову з рук).

 

Герасим. Годяться! (Обніма Савку так само, як його обнімав Савка і, держачи за шию, балака крізь сльози). Куме, соколе мій ... Куме, нашими устами Бог говоре ... (Цілує його). Я кращого слова відроду не чув, як пташка защебетала перший раз від цього слова. Скажіть ще раз це слово, скажіть, куме!

 

Савка. Годяться!

 

— Чому заплакав Калитка? Які це сльози?

 

Вчитель. Чим же закінчилась "кумерція" Калитки і Савки?

Економісти. Замість фальшивих грошей Герасим отримав мішок з чистим папером. Калитка вирішив повіситись.

Вчитель. Як віддячив Калитка за порятунок?

Учениця. (Читає). "Обікрали...ограбили.... пропала земля Смоквинова!

Нащо Ви мене зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потеря.»

Вчитель. Людина стояла однією ногою в могилі. А ми сміємось. Чому ж?

Учні відповідають.

Вчитель. Треба сказати, що різні шахраї з міста дуже часто намагалися обдурювати отаких «калиток». Це було тоді звичайним явищем. Ми чули про один випадок, коли якийсь пройдисвіт продав чистий папір замість фальшивих грошей селянинові з сусіднього села, що було недалеко від станції Шостаківка. Цей випадок був не поодинокий. Таким чином, нічого вигаданого у п'єсі «Сто тисяч» не було. Все в ній було взято з життя, яке вирувало навколо нас»),

 

Випереджаюче завдання

Учень: Син І. Карпенка-Карого згадував: «Природна спостережливість давала Івану Карповичу великий матеріал, який він, як добрий сівач, розкидав по всіх своїх творах. Візьмемо, наприклад, Копача з «Ста тисяч». Цей персонаж не вигаданий, а взятий з натури. Я ще був малим, коли Бонавентура, мандруючи по Херсонщині, натрапив якось на батьківський хутір. Ми, діти, довго розглядали щупа, який стояв якийсь час між кочергами. Пригадую, що «копач» зняв з себе якийсь підозрілого кольору балахон і поклав його в кухні ... Копач і зараз стоїть як живий перед моїми очима. Не знаю, чи занотував в той час Іван Карпович характерні риси Копача, після його візиту, чи, може, він їх як-художник добре запам'ятав. Дехто розказував, що Бонавентура (дійсне прізвище його, здається, було Балашов), дізнавшись про те, що його Іван Карпович вивів з комедії, сказав: «Іван Карпович сміється з мене! Нехай сміється. А от як я викопаю скарб та кину йому на сцену один червінець — другий, що він тоді заспіває!» Розказували, що й Панас Карпович Саксаганський перед тим, як фати роль Копача, вивчив цей тип, запросивши до себе в номер готелю Копача, при розмові з ним він так вдало копіював Бонавентуру, що останній не витримав довго і ображений вийшов від Саксаганського).

 

Відеофрагмент спектаклю  - 3 (Про Копача)

 

 

Письменник виразно протиставив двох героїв: романтика-шукача скарбів Бонавентуру і, власне, самого Калитку. Ось приклад: Копач ставиться до грошей не як до джерела щастя. У великих грошах він вбачає лише можливість матеріально забезпечити себе і своїх рідних Копач розповідає про своє захоплення так: «Іщітє і обрящете! Сьогодні нема, завтра нема, післязавтра — мільйон!.. Викопаємо — все пополам Стане і тобі, і мені, і нашим дітям, і внукам на весь вік ...»

 

Гра – перевтілення

Уявіть, що ви – професійні психологи і до вашого психологічного центру звернувся Копач. Які психологічні поради ви б йому дали?

І ось розв’язка. Вони отримали гроші, завдяки яким ще більше розбагатіють, придбають скільки захочуть землі. Але…

 

     1. Як зреагував Герасим на те, що замість пачок грошових банкнотів йому підсунули пачки … чистого паперу?

     2. Чи співчуваєте ви цій людині?

     3. На вашу думку, у чому полягає конфлікт?

Бесіда.

-Яким ми бачимо головного героя в останньому епізоді?

-Що зробило його таким?

-Чи існує реальна причина для того, щоб позбавити себе життя?

-Чи може щаслива людина позбавити себе життя?

—— Розкажіть про Романа. Якими ви уявляєте його зовнішність і вдачу? Про що, на вашу думку, свідчать такі деталі: з вирваного волосся він робить квачі; згоден вступити в спілку з Копачем; їздив до Пузиря. Чи стане Роман таким же, як його батько? Обгрунтуйте своє твердження.

 

— Якими ви уявляєте Параску й Мотрю? Позитивні вони персонажі чи негативні? Доведіть свою думку.

 

V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ У НОВИХ УМОВАХ

Вдумайтеся у зміст прислів'я: «Чужим добром не збагатієш». Який вчинок Герасима характеризує його як такого, що любить чужими руками жар загрібати?

 

Відеоматеріал «Народна мудрість»

 

— Яким він є батьком, чоловіком? Підтвердіть свої відповіді рядками з тексту?

 

Епізод, коли Параска з Мотрею поспішали до церкви.

До речі, сьогодні багато людей відвідають церкву. Чому? Бо сьогодні Стрітення. На Стрітення (Зимобор, Громовиця) святять воду і свічки. Вважається, що вони оберігатимуть оселю. Ось і у нас є свічка, яку ми запалимо. Вона прожене своїм полум’ям від нас лихі думки, оберігатиме від поганих вчинків.

Аромотерапія

 

VІ. КОНТРОЛЬ І САМОКОНТРОЛЬ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

Вчитель. Що означає прізвище головного героя? (Гаманець, мішок)

Ми переконалися, що не у грошах щастя, що є більш вагомі цінності. Наприклад, здоров’я.

Йодотерапія (мішечки з сіллю)

Музикотерапія (мелодія з кінофільму «Усатый няня»)

Поки вона звучить, діти виконують самостійну роботу.

Самостійна робота. Тести за змістом п’єси.

 

Самоперевірка.

Ключі: 1 - б; 2 - а; 3 - б; 4 - б; 5 - в; 6 - б; 7 - в; 8 – г; 9 - в; 10 - б; 11 - в; 12 - г.

 

Перевірити рівень підняттям рук

 

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК

Бесіда

1.    Чи актуальна п'єса «Сто тисяч» нині? Чи зустрічаються в наш час люди, для яких головне в житті — гроші? Як ви думаєте, чи щасливі такі люди?
2.    Чи бачили ви виставу за п'єсою «Сто тисяч» у театрі чи по телебаченню? Якщо так, висловіть свої враження, якщо ні — радимо вам  переглянути  цю виставу в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка в Києві.

Див. ілюстрації

Мистецькі паралелі. У ролі Калитки Б.Бенюк, Савки-І.Гаврилів, Невідомого - Д.Каршневич.

 

Заключне слово вчителя.

Проблема влади грошей — наскрізна і «вічна» проблема у світовому мистецтві. Психологічний тип людини, одержимої жадобою до збагачення давно відомий у літературі — Скупий лицар у О. Пушкіна, Плюшкін у М. Гоголя, Гобсек — в О. де Бальзака, Гарпагон — у Мольера. Та якщо названі письменники лише роблять припущення про те, що призвело їхніх героїв до певного психологічного стану, абсурдності дій, то І. Карпенко-Карий розкриває проблему детально.

           

Вправа «Синтез думок»

Поле  цінностей (Намалювати поле на дошці. Роздати стікери)

Учні отримують завдання відповісти на питання: «А в чому вбачаєте сенс людського життя ви? (Відповідь можна на аркуші паперу (стікері) написати, намалювати чи показати схематично).

(уміння робити добро; дружба і любов;сім’я;улюблена справа; здоров’я)

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

-Продовжіть речення: «Читаючи п’єсу І. Карпенка-Карого «Сто тисяч», я зрозумів (зрозуміла), що…».

Цей образ не втрачає своєї актуальності і за наших часів, адже за­раз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне, істинне, для яких гроші затьмарили все. Цей твір є одвічним нагадуванням про те, що є дійсною цінністю для всіх нас.

Потрібно пам’ятати, що справжнім багатієм є не той, хто має вдо­сталь грошей, а той, хто має здоров’я, друзів, свободу, має можли­вість спілкуватися з рідними, жити чесно, просто, зростати духовно. Такі багатства неоціненні і коштують набагато більше, ніж сто ти­сяч.

Вчитель. Чи варто присвячувати своє життя збагаченню заради лише самого збагачення? Чому?

Настав час дати відповідь на питання, що прозвучало на початку уроку: чи гроші – єдина складова  щастя? Геніальний філософ Г. Сковорода казав: «Щастя твоє, світ твій, і рай твій, і Бог твій всередині тебе є».А про багатство жодного слова. Хто посміє заперечити мудрецю? Сьогодні ми чуємо: «Геніальний учений, лікар, педагог», і жодного разу – геніальний багатій. Що ви відчуваєте до Калитки: осуд, зневагу, жаль, співчуття?

Виразіть своє ставлення очима. Вправа «Розмова очима»

 

VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ. ІНСТРУКТАЖ ВАРІАТИВНОГО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

- Який колір відчувається у творі? (Зелений). Що він означає?

- Що міг би побачити Калитка, заглянувши у своє майбутнє?

- Чи хотіли б ви, щоб і його життя стало кольоровим? Пропоную вам написати на  домашнє завдання твір  « Кольорове майбутнє Калитки».

Інші варіанти домашнього завдання

            1. Скласти план характеристики Герасима Калитки.

            2. Написати твір-мініатюру на тему «Не в грошах щастя, а в…» (високий рівень).

 

ВЧИТЕЛЬ: Я дякую нашим гостям за увагу, дякую вашій вчительці Юлії Олександрівні за вашу підготовку,  дякую вам, діти, за плідну співпрацю і сподіваюся, що ми залишимося з вами друзями хоча б у соціальних мережах.

bottom of page