top of page
Подорож на батьківщину Шевченка

    Чудову екскурсію здійснили вчителі української мови і літератури Вознесенщини на початку жовтня 2011 року.

      Мальовничі села Моринці, Шевченкове, Будищі на Звенигородщині - це земля, на якій народився і провів дитячі роки Тарас Григорович Шевченко. Малим хлопчиком-козачком за панською волею змушений був він залишити рідне село. Після тривалої розлуки лише в 1845 р. та 1859 р. зміг знову відвідати батьківський край. Але, мабуть, саме ті ранні дитячі враження і спогади були душевною опорою поету протягом всього життя.

       1 день. Ранок. Нас гостинно зустрічає Керелівка.

     Вперше село Шевченкове (Керелівка)  зустрічається в історичних джерелах 1618 р. В середині ХVII cт. на карті Г.де Боплана позначено поселення біля «Кереліва лісу». Поруч із селом проходив відомий «Чорний шлях». На початку ХVIIІ cт. село було власністю магнатів Яблонських. У 1741 р. Деякий час селом володіли князі Любомирські, потім його купив князь Г. Потьомкін. У 1768 р. селяни брали активну участь у відомому повстанні «Коліївщина». Після приєднання Правобережної України до Росії Керелівка дісталася генерал-губернаторові псковському і смоленському В.В.Енгельгардту, з 1828 р. належала його сину Павлу. До початку ХІХ ст. село називалось Керелівка, потім до 1929 р. було Кирилівкою, з 30-х рр. ХХ ст. - Шевченкове. Тут, в селі Керелівка, народилися дід та батько Тараса Григоровича. У 1939 р. відкрито Літературно-меморіальний музей Т.Г. Шевченка. До 175-річчя з дня народження поета у 1989 р. на садибі батьків відтворено за Тарасовим малюнком 1843 р. хату, в якій виріс поет, упорядковано могили батьків, відреставровано хату дяка, яка була збудована наприкінці ХVІІІ ст.

        Від’їзд до с. Моринці (Звенигородський район Черкаської області), де народився Великий геній українського народу - Тарас Григорович Шевченко. Екскурсія садибою-музеєм Т.Г. Шевченка. В селі Моринці можна чудово відпочити на риболовлі, покататися на конях, постріляти з справжнього арбалету, придбати красиві сувеніри та просто чудово провести свій час.

Перша згадка про село  Моринці належить до середини ХVII cт. У 1648 р. через Вільшану на Моринці проходив загін Максима Кривоноса чисельністю 6000 чоловік. У 1658 р. згадується як маєтність К. Виговського. Наприкінці ХVIIІ cт. селом володів В.В. Енгельгардт, де на той час вже налічувалося 169 дворів та мешкало 1347 чоловік. Моринці відомі як батьківщина Т.Г. Шевченка, який тут народився 9 березня 1814 р. Із Моринців була родом мати поета Катерина Якимівна, за дівочим прізвищем Бойко. Після переїзду батьків у село Керелівку Тарас Шевченко не раз гостював у діда Якима та бабусі Параски, приїздив митець до Моринців і уже відомим поетом, художником 1843 р. та 1845 р., а також після десятирічного заслання у 1859 р. У 1956 р. в селі встановлено пам’ятник Т.Г.Шевченку. В наш час відтворено садибу його діда Якима, збудовано хату, кузню, каплицю, недалечко, за 172 кроки від хати Бойків відновлено джерело. У 2006 р. встановлено пам’ятник матері поета Катерині Якимівні.

    Поселення в готелі. Вечеря. Ночівля. Незабутні враження залишила для нас агросадиба «Кобзарева колиска».

    2 день. Сніданок.  Від’їзд у Канів Черкаської області до Шевченківського національного заповідника. Канів є одним з найстаріших міст України, загальновизнаною святинею, де покоїться прах геніального сина українського народу Т.Г.Шевченка, якому направлені потоки національного паломництва зі всього світу. Площа заповідника - 42 гектари. Працівники заповідника оберігають святиню українського народу - усипальницю Тараса Шевченка. Широку популярність і визнання здобув літературно-меморіальний музей поета на Тарасовій горі. В його зібранні нині нараховується 17 тисяч предметів.

      Ми вдячні методисту Вознесенського відділу освіти Лопатинській Л. В. за прекрасну організацію екскурсії «Слідами Шевченкової музи»

Н.В. Дрозд, вчитель  Білоусівської ЗОШ

bottom of page